توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

قواعد فنی نگارش فیلمنامه – قسمت سوم

  • قواعد و ویژگی های صفحات در نسخه spec
  • نظرات

قسمت سوم : قواعد و ویژگی های صفحات در نسخه spec

فرمت-فیلمنامه-قسمت-سوم

این نسخه معمولا و به صورت سنتی در صفحات A4  نگاشته می شود . شماره هر صفحه در قسمت بالای صفحه (header) و سمت راست (انگلیسی)، یا سمت چپ (فارسی) درج می شود . در صفحه اول شماره صفحه را درج نمی کنند. از فونت کوریر 12 (انگلیسی) یا ب نازنین 14 (فارسی) برای متن فیلمنامه استفاده می شود .

حاشیه های خالی صفحه در پایین و بالای صفحات ، بین 0.5 تا 1 اینچ (انگلیسی) یا 3 سانتیمتر برای حاشیه بالای صفحه و 1 سانتیمتر برای حاشیه پایین صفحه(فارسی) می باشد. حاشیه سمت چپ بین 1.2 اینچ تا 1.6 اینچ (انگلیسی) یا 1 سانتیمتر (فارسی) و حاشیه سمت راست بین 0.5 تا 1 اینچ (انگلیسی) یا 4 سانتیمتر (فارسی) می باشد.

فاصله 4 سانتیمتری در سمت راست صفحه (فارسی) علاوه بر در نظر گرفتن پانچ صفحات به هم ، محلی است برای نوشتن نکات ضروری تیم اجرایی روی صفحات فیلمنامه . و همچنین حسی از توازن و بالانس عمودی متن را به خواننده خواهد داد.

فونت کوریر 12 (انگلیسی) ب نازنین 14 (فارسی) علاوه بر خوانا بودن، به دلیل حفظ تناظر زمانی یک صفحه فیلمنامه با یک دقیقه از زمان اثر، انتخاب شده اند . اینکار در سینمای حرفه ای هالیوود تا جایی پیش می رود که حرفه ای های سازنده اثر با تخمین  وزن یک فیلمنامه روی دستشان  می توانند تشخیص دهند زمان کلی اثر در نهایت چقدر خواهد بود .

نکته : نرم افزارهای ویرایش فیلمنامه چنین استانداردهایی را حتما رعایت می کنند . در خصوص زبان فارسی می توانید از ویرایشگر سناریست استفاده کنید .

[layerslider id=”36″]

طول زمانی یک فیلمنامه

یک فیلمنامه استاندارد متوسط ، معمولا بین 95 تا 125 صفحه است . در سینمای امروز هالیوود تعداد صفحات معمولا از 114 صفحه بیشتر نمی شود . در سینمای ایران به دلیل نظام اکران فیلمهای سینمایی، 80 تا 100 صفحه  توصیه می شود .  معمولا کمدی ها کوتاهترند و ژانر دراما طولانی تر نوشته می شود. با اینحال تمام اینها تقریبی است و همه چیز به سبک و نوع نگارش نویسنده هم بستگی دارد. مثلا خواندن توصیف یک صحنه اکشن برای یک نویسنده در متن فیلمنامه 10 ثانیه زمان می برد ، اما در عمل این توصیف 45 ثانیه طول خواهد کشید :

سرجوخه کالینز کوله مهماتش را مستقر کرده و تیربارش را بر می دارد. از یک راهرو به راهروی دیگر می دود و حین شلیک گلوله ، از گلوله های دشمن حذر می کند. وارد کلیسا می شود.

اگر فیلمنامه شما از شمار زیادی از این صحنه ها برخوردار است ، احتمالا با یک فیلمنامه کوتاهتر(از لحاظ تعداد صفحه) نسبت به سایر کارهایتان برخورد خواهید کرد . اما این به معنی کوتاه بودن مدت زمان فیلم نخواهد بود . اما باید این را هم در نظر گرفت که نویسنده دیگر ممکن است همین توصیف صحنه را در نیم صفحه بنویسد.

125 صفحه برای یک فیلمنامه ، از نظر عوامل سازنده مدت زمان زیادی است . تعداد صفحات و مدت زمان یک داستان یکی از المانهای مهم متون نمایشی است. معمولا در سینمای حرفه ای جهان وقتی یک فیلمنامه را برای نخستین بار به یک سازنده می دهید ، وی ابتدا فیلمنامه را به سرعت ورق زده و به صفحه آخر می رود تا متوجه شود فیلمنامه چند صفحه است. اگر نسخه اس پک شما 250 صفحه باشد، مطمئنا رد خواهد شد . در سینمای حرفه ای آخرین حد تحمل ایشان برای یک نسخه اس پک 125 صفحه است . برای صفحات بیشتر باید شناخته شده باشید . و دلایل محکمی برای طولانی بودن داستان خود داشته باشید.

توصیه : صحنه های زائد را حذف کنید. طریقه شناسایی آنها در نسخه اس پک نهایی بسیار آسان است . صحنه را حذف کنید . اگر مشکلی در روند اجرایی داستان بوجود نیامد آن صحنه از ابتدا زائد بوده است. همچنین اگر مشاهده کردید می توان اطلاعات مهم در دو صحنه را در یک صحنه منتقل کرد ، در انجام اینکار شک نکنید .

بیشتر مطالعه کنید :


[layerslider id=”34″]

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 5 =

Next

مقالات مرتبط