توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

روشهای انتخاب ژانر

  • روشهای انتخاب ژانر
  • نظرات

روشهای انتخاب ژانر

95 درصد نویسندگان در همان مراحل اولیه فرضیه داستانی شکست می‌خورند. شاید ایده بسیار جذابی به دست آورده باشید اما اگر نتوانید آن را پرورش دهید، بهترین نگارش فیلمنامه هم کمکی به شما نخواهد کرد.

یکی از مهمترین تصمیمات شما در هنگام پرورش ایده داستان اینست که ژانر مناسب را برگزینید.

قبل از انتخاب ژانر، باید از خود بپرسید ایده نهایی در هر ژانر چگونه خواهد شد. آیا ژانر حادثه ای آن را بهتر ادا می‌کند یا ژانر ماجرایی؟ آیا ایده شما با شخصیت تاریخی خاصی مطابقت دارد و آن شخص آنقدر معروف است که بیان داستان از زاویه دید او ارزشمند شود؟

برای اینکار:

  • نگاهی کاملا تصویری به ایده نهایی خود بیاندازید. و بعد با توجه به شناختی که نسبت به ژانرها دارید آنها را با هم مقایسه کنید (تصویر ذهنی: باید به عنوان یک فیلمنامه نویس این توانایی را ذاتا داشته باشید)
  • پس از تصویر سازی ببینید کدام ژانر به شما هیجان بیشتری می‌دهد. بدون توجه به تصویر سازی های ایده نهایی داستانتان
  • باید نسبت به ژانری که بر می‌گزینید کاملا مطلع بوده و به آن تسلط داشته باشید و اطمینان بیابید که مخاطب عادی به مراتب اطلاعات کمتری نسبت به شما دارد. نویسنده ها معمولا دشواری نوشتن در یک ژانر بخصوص را دست کم می‌گیرند. در حالی که هر ژانر، پیچیدگی ها و ظرایف مخصوص به خود را دارد. برای همین توصیه می‌کنیم نهایتا تا 3 یا 4 ژانر را مطالعه کرده و سپس به آنها تسلط بیابید.
  • باید بدانید چگونه فرم ظاهری آن ژانر را در ایده خود حل نمایید که مخاطب احساس نماید با یک غافلگیری اصیل و تازه و در عین حال در ناخودآگاهش، آشنا و مقبول روبرو است .
  • مطمئن شوید ژانر برگزیده، بهترین و مناسب‌ترین ژانر برای بیان آن ایده نهایی است و برای اثبات فرضیه داستانی شما و اجرای ایده نهایی به بهترین نحو به کمک شما آمده و اینکار را به طریقی منحصر به فرد انجام می‌دهد.
  • در نقش قهرمان داستان در ایده نهایی فیلم دقیق شوید . وقتی که به ایده نهایی فیلم خود نگاه می‌کنید، حتما باید عمل اصلی قهرمان داستان در آن مشخص باشد. به عنوان مثال آیا قهرمان داستان ذاتا یک جنگنده است؟ پس به احتمال زیاد ژانر اکشن مناسب تر است . آیا قهرمان داستان عاشق است؟ ژانر رمانس! یک جنایتکار است؟ ژانر جنایی، یک جستجوگر در معرض خطر؟ ژانر دلهره آور . یک قربانی بیگناه؟ ژانر وحشت

به هدف قهرمان داستان نگاه کنید و آن را به دقت تحلیل کنید. مهمترین هدف قهرمان داستان شما چیست؟ آن هدف اصلی همان است که چرخ داستان را می‌چرخاند. پس هر قهرمان داستان باید یکی از آنها را داشته باشد. بسیاری از ژانر‌های معروف، هدف های خاص خود را دارند. پس یکی از راه های انتخاب ژانر مناسب، تطابق هدف قهرمان با هدف ژانر می‌باشد. به عنوان مثال هدف یک فانتزی جستجو و اکتشاف در یک سرزمین خیالی است. در ژانر دلهره آور، هدف قهرمان فرار از حمله مهاجم است. در ژانر کاراگاهی یا معمایی هدف قهرمان داستان، دستیابی به حقیقت است.

یکی دیگر از راه های تشخیص ژانر، اینست که هر یک، سوال اساسی متفاوت از دیگری را بیان می‌کنند و به نوعی قهرمان را وادار به اخذ تصمیمی‌ منطبق بر همان ژانر می‌کنند. سوال اساسی در یک ژانر کارآگاهی : چه کسی بیگناه و چه کسی گناهکار است؟

  • ضدقهرمان که در مقابل قهرمان داستان می‌ایستد و مهمترین مانع بر سر راه اوست از عوامل تعیین کننده ژانر است. رابطه بین او و قهرمان داستان مهمترین رابطه در فیلمنامه است. یک ضدقهرمان خوب پرداخت شده، باید شخصیت منحصر به فردی داشته باشد. اما در مجموعه داستان نقشی مکمل داشته و با کلیت داستان و ژانر سنخیت داشته باشد.

ادامه مطلب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

Next

مقالات مرتبط