توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

چگونه تکنولوژِی دمار از روزگار کمدی های عاشقانه در می آورد؟

  • چگونه تکنولوژِی دمار از روزگار کمدی های عاشقانه در می آورد؟
  • نظرات

چگونه تکنولوژِی دمار از کمدی های عاشقانه در می آورد ؟

نویسنده : دنی مانوس

منبع : movieoutline.com

ترجمه : توسعه دهنده نرم افزار اِوِران

آیا یادتان می آید ؟ زمانی بود که کاراکتر های عاشق پیشه  برای پیدا کردن نیمه گمشده  خود در یک ماجراجویی عاشقانه ، دنیا را زیر پا می گذاشتند ، آنهم فقط با انگیزه خاطرات دوران کودکی از معشوقش ، حلقه گیسوانش ! و یا یک طرح ذغالی کودکانه از صورتش روی کاغذی قدیمی  . اما در این زمانه ، دیگر نیازی به جستجو در جهان نیست . کافیست عاشق دلخسته ما سری به فیس بوکش بزند و تمام داستان ظرف چند دقیقه تمام می شود .

شبکه های اجتماعی و تکنولوژی امروزه کاملا ژانر کمدی رمانتیک را تحت تاثیر قرار داده است و رسیدن دو آدم به هم را با داستانی واقعی و قابل باور سخت کرده اند . زیرا دیگر با این ابزار عجیب تکنولوژی ، گویا دیگر اتفاق و حادثه در بروز یک عشق چندان قابل هضم نیست . این روزها دیگر از باز شدن باب آشنایی و ملاقات های پرشور قبل از وصال خبری نیست . یک تعارف ، یک همبستری و بعد شاید افراد تصمیم بگیرند با هم باشند یا نباشند . آیا شخصیت های داستان شما هنوز در دهه 50 زندگی می کنند ؟

حتی اگر با یک دختر کاملا غریبه در خیابان برخورد کنید و دچار لحظه ” عشق در یک نگاه ” بشوید ، می روید به خانه ، نام او را در گوگل جستجو می کنید ، صفحه فیس بوکش را چک می کنید ، توییت هایش را نگاه می کنید ( که با مکان یابی  GPS همراه است و می توانید بفهیمید کجا زندگی می کند و … ) و خلاصه اینکه هر چیزی که لازم است از یک غریبه بدانید در عرض 5 دقیقه بدست می آورید . به گونه ای که دیگر به نظر این پیشرفت دمار از درام های عاشقانه در آورده است ! اینطور نیست ؟!

[layerslider id=”34″]

پایه بسیاری از کمدی های رمانتیک روی موضوعات زیر متمرکز شده است :

1 – جستجوی عشق گمشده یا دلبر دوران کودکی

2- دادن پیامی حاکی از عشق به کسی که دوستش داری ، قبل از آنکه خیلی دیر بشود

3- برقراری رابطه با دوستان و خویشاوندان کسی که دوستش داری

4- غلبه بر دوری

5- تلاش برای برهم زدن رابطه بین یک زوج که یکی از آن دو کسی است که دوستش داری

6- جلب توجه از معشوقی که حتی نمی داند تو وجود داری

7- پیدا کردن وجوه مشترک برای آغاز یک ارتباط

8- اثبات اینکه دروغ گو نیستی و خیانت نمی کنی

9- لزوم تعقیب و تجسس در کار معشوق

10- دوستان صمیمی که در بازه ای طولانی از هم جدا می شوند و دوباره به هم می رسند

می توان برای هر کدام 10 مورد بالا 100 صفحه فیلمنامه قوی نوشت . اما امروزه بسیاری از این تم ها با توجه به تکنولوژی در عرض چند دقیقه به سرانجام می رسند ! تصور کنید به زودی سایت هایی طراحی می شوند که با معیارهای علمی نیمه گمشده شما را با خطای کم به شما معرفی می کنند . سابقه افراد را می توانید به سرعت پیدا کنید . یادتان باشد قهرمان داستان شما چقدر باید باهوش و همرنگ جماعت نباشد که مثلا موبایل نداشته باشد و نداند اینترنت چیست . این روزها هری می تواند سالی را در سایت match.com بیابد !

روابط عاشقانه دورادور این روزها بسیار ساده تر از 10 سال پیش است . ( و چنانچه کسی در این رابطه بود و از پیشرفت های این زمانه استفاده نکرد دو حالت دارد ، یا کاملا عقب افتاده است و یا ریگی در کفش دارد ! که البته هر دو موضوع با توجه به خلاقیت شما می تواند دستمایه تم فیلمنامه قرار گیرد ) وجود وبکم ها ، اینترنت های پرسرعت و … کشمکش روحی و عذاب دوران فراق را کم کرده است .

فیلمنامه نویس عزیز ، در زمانه ای که دختر بچه های نوجوان بیشتر از پدر و مادرانشان روابط خاص داشته اند . از هر دو ازدواج ، یکی به طلاق می انجامد و از هر چهار رابطه یکی آنلاین آغاز می شود ، باید در هنگام نوشتن کمدی عاشقانه به مخاطبان جدید خود فکر کنی . شاید یک دختر 25 ساله باکره یا یک عشق حقیقی یا یک مرد وفادار فرهاد مسلک در اختلاط با تکنولوژی این روزها چندان باور پذیر به نظر نرسد .

اشتباه نکنید .  تمام چیزهایی که گفته شد ، دلیل بر این نیست که دوره کمدی عاشقانه  پایان یافته باشد . هنوز هم ایده های بسیار زیادی در این ژانر وجود دارد . حتی هنوز هم دختران 25 ساله باکره ، عشق های حقیقی  و مردان وفادار وجود دارند . اما شما باید سعی کنید بسیار خلاقانه تر از 10 یا 20 سال پیش بنویسید .  مراقب باشید در چاله فراموشی پیشرفت ها و تکنولوژی امروزه نیفتید . اگر قهرمانان داستان شما در دهه 50 یا بالاتر زندگی هستند شاید نیازی به تمرکز روی تکنولوژی نباشد ، اما برای عشق های دوران جوانی امروزه حتما باید تکنولوژی را در نظر بگیرید . منظور اینست که مثلا چنانچه کاری با یک پیامک می تواند انجام شود ، نیازی نیست قهرمان نوجوان شما پشت پنجره دوست دخترش برود و سنگریزه پرتاب کند . ( هر چند بسته به خلاقیت شما این هم می تواند باور پذیر باشد )

کمدی عاشقانه ژانر خوبی برای خیال پردازی ست . سناریوهای رویایی خوبی می توان در این گونه نوشت . و معمولا معادله ساده ای را دنبال می کنند .

 موقعیت + جادو + چهره های خوشگل – موانع جدی = پایان خوش .

مخاطب در کمدی عاشقانه به دنبال رهایی از واقعیت های زننده روزانه زندگی است . اما هنوز هم باید ارتباط آنها با جهان واقعی کماکان برقرار باشد تا بتوانند از داستان لذت ببرند و خود را کاملا بیگانه با محیط داستان شما احساس نکنند .

وقتی که صحبت از عشق در این زمانه می شود ، فیلمنامه نویس عزیز ، قلبت را باز کن و هارد درایوت ( فیلم های قدیمی عاشقانه ) را پاک کن .

ادامه مطلب (کلیک کنید)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 19 =

Next

مقالات مرتبط