توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

فیلمنامه از دید اساتید فیلمنامه نویسی

  • فصل اول
  • نظرات

فیلمنامه چیست؟

[layerslider id=”34″]

متاسفانه امروزه بسیاری از کلاس های فیلمنامه نویسی ، جزوات و کارگاه ها و وبسایت های مربوط به هنر فیلمنامه نویسی تنها اتلاف وقت محض هستند. همه ما این را تجربه کرده ایم. آن تعداد محدود امکانات آموزشی قابل ستایش نیز متاسفانه در دسترس همگان نیستند و امکانات مساوی و عادلانه ای در سایر شهرها و شهرستانها برای برخورداری وجود ندارد. این روزها وب سایت ها پر شده اند از مطالب غیرعلمی و تعاریف اشتباه که مسلما فقط باعث سرخوردگی و یاس افراد علاقه مند می شود. با اینحال شاید شما برای فراگیری فیلمنامه به کلاس های زیادی رفته باشید و یا دوره های خوبی را در این خصوص پشت سر گذاشته اید.اما هنوز هم موفق به نوشتن نشده اید.

یکی از دلایل اصلی عدم تمایل به نوشتن ، با وجود علاقه زیاد ، نداشتن انگیزه است. شاید شما نیز مانند خیلی های دیگر مشغول به کاری به غیر از نوشتن هستید . شب ها خسته به خانه می آیید و تازه اگر متاهل و عیالوار هم باشید دیگر زمانی برای تفکر و نوشتن نخواهید داشت و اگر هم زمان لازم را داشته باشید افکار مزاحم زیادی برای شما دردسر ساز خواهند شد. راههای زیادی برای بخشیدن انگیزه وجود دارد اما یکی از موثرترین آنها برای فیلمنامه نویس جماعت، خواندن جملات ارزشمند از سایر فیلمنامه نویسان موفق و اساتید فیلمنامه نویسی می باشد.

گاه انگیزه برای نوشتن از یک جمله کوتاه آغاز می شود. گاه از یک آموزه کوتاه چنان انرژی می گیرید که با وجود تمام مصائب فیلمنامه خود را آغاز کرده و سرانجام به پایان می رسانید.

در این قسمت قصد ما اینست تا با جملات انگیزنده از مطرح ترین فیلمنامه نویسان و اساتید مختص این فن انگیزه شما را برای نوشتن تقویت کنیم. در این بخش آموزه های اساتید مطرح فیلمنامه نویسی و همچنین فیلمنامه نویسان معروف در قالب جملات و مصاحبه های ایشان جمع آوری می شود تا به استحضار همه علاقمندان و عاشقان فیلمنامه و فیلمنامه نویسی برسد.

از عزیزان خواهشمندیم چنانچه جمله ای انگیزاننده یا راهنمایی و آموزه خاص فیلمنامه نویسی مد نظر دارند ، در قسمت نظرات منعکس فرمایند تا در این قسمت درج شود.

با ما همراه باشید ...


robert-towneA movie, I think is really only four or five moments between two people; the rest of it exists to give those moments their impact and resonance. The script exists for that. Everything does

Robert Towne

“من فکر می کنم یک فیلم سینمایی، یعنی چهار یا پنج صحنه بین دو انسان؛ بقیه اثر ساخته میشن تا به اون لحظات قدرت و اثربخشی بیشتری ببخشن. فیلمنامه برای همون لحظه ها بوجود میاد. همه چیز برای همون لحظه هاست.”

رابرت تاون


gerhard_paul_schrader

I could be just a writer very easily. I am not a writer. I am a screenwriter, which is half a filmmaker. … But it is not an art form, because screenplays are not works of art. They are invitations to others to collaborate on a work of art

Paul Schradar

“می توانستم به آسانی یک نویسنده شوم . اما من یک نویسنده نیستم. من یک فیلمنامه نویس هستم. که این یعنی من یک نیمه فیلمسازم … اما این یک فرم هنری نیست چون اصلا فیلمنامه نویسی کاری هنری نیست. بلکه فیلمنامه دعوت نامه ای ست برای همکاری در یک کار هنری. ”

پل شریدر


mencken

There are no dull subjects, only dull writers

H. L. Mencken

” این سوژه ها نیستند که  کند و راکد و مصنوعی می شوند ، این بعضی نویسنده ها هستند که کند و راکد و مصنوعی هستند.”

هنری لوییز منکن

فیلمنامه نویسی

فیلمنامه نویسی

فیلمنامه نویسی


فیلمنامه نویسی

sking

I try to create sympathy for my characters, then turn the monsters loose.

Stephen King

“ابتدا تلاش می کنم تا برای کاراکترهای داستانم سمپاتی (حس هم ذات پنداری) خلق کنم، سپس هیولاها را به جان آن ها می اندازم”

استیفن کینگ

استفن ادوین کینگ رمان نویس و فیلمنامه نویس بزرگ آثار مشهور “مسیر سبز” و “رستگاری در شاوشنک” “درخشش” و “ارواح”


sking

Making people believe the unbelievable is no trick; it’s work. … Belief and reader absorption come in the details: An overturned tricycle in the gutter of an abandoned neighborhood can stand for everything

Stephen King

“اینکه کاری کنید مردم باورنکردنی ها را باور کنند حقه بازی نیست، این  یک شغل است. باور و جلب نظر مخاطب در نشان دادن جزئیات بدست خواهد آمد: یک سه چرخه واژگون در جوی آب یک خانه متروکه می تواند نماد هر چیزی باشد”

استیفن کینگ


 

ادامه مطلب (کلیک کنید)

  1. اگه ترجمه ای از مصاحبه ها با برادران کوئن بگذارید ممنون می شوم

    1. Author

      به امید خدا در آینده نزدیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

Next

مقالات مرتبط