توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

آزمون‌های سنجش کیفیت ایده

 • آزمون‌های سنجش کیفیت ایده
 • نظرات

آزمون‌های سنجش کیفیت ایده

مطابق آموزش‌های پیشین، جرقه ذهنی را به فرمت ایده مطابق فرمول تبدیل می‌کنیم.

(شرح مختصر قهرمان داستان) که بعد از (اتفاقات بسیار مهمی ‌در زندگی قهرمان داستان رخ می‌دهد) مجبور می‌شود (راه حلی که قهرمان داستان به دنبال آن است) و با (نقشه قهرمان داستان) مشکل را حل کند. اما اینکار به دلیل (موانع و مشکلات روبروی قهرمان داستان) به راحتی امکان پذیر نیست.

حال به مثالهای زیر توجه کنید:

(یک عکاس که دوره نقاهتش را روی ویلچر سر می‌کند) بعد از (اینکه متوجه وقوع یک جنایت می‌شود و به نوعی شاهد قتل می‌باشد) مجبور می‌شود(برای سردرآوردن از حقیقت ماجرا ) و با( تجسس در خصوص همسایه مضنونش) مشکل را حل کند. اما اینکار به دلیل( اینکه همسایه می‌فهمد او از همه چیز خبر دارد و در نتیجه قصد ساکت کردن این عکاس تنها و بی پشتیبان را دارد )به راحتی امکان پذیر نیست.

(دو تا موزیسین مجرد لاابالی) بعد از (اینکه شاهد جنایت یک باند گانگستری می‌شوند) مجبور می‌شوند(برای نجات جان خود) و با(پوشیدن لباس‌های زنان و عضویت در یک گروه موسیقی دخترانه) مشکل را حل کنند. اما اینکار به دلیل(ماجراهای عاشقانه عجیبی که برایشان پیش می‌آید و عدم امکان فاش راز بزرگشان )به راحتی امکان پذیر نیست.

(اعضای خانواده ای دور از هم افتاده) بعد از (اینکه مادر پیر خانواده قصد می‌کند واپسین روزهای زندگیش را به جای خانه سالمندان در خانه قدیمی ‌خویش سر کند) مجبور می‌شوند(برای خشنودی مادر در آخر عمرش و آبروداری خانوادگی) و با (اتحاد و تشکیل دوباره خانواده ) مشکل را حل کند. اما اینکار به دلیل(اختلافات ریشه دار و کهنه بین اعضای خانواده)به راحتی امکان پذیر نیست.

حالا ایده داستانتان را نیز با همین فرمت بنویسید. سپس…

آزمون 1: ایده خود را بخوانید و صادقانه به خود پاسخ دهید که آیا ایده تان به اندازه ایده‌هایی که به عنوان مثال آورده شده و از بهترین فیلم‌های ایران و جهان اخذ شده، جذاب هست؟ آیا ایده شما ساده، اوریجینال ( تازه ) و حس برانگیز است؟ اگر چنین است به مرحله بعد بروید.

حال در مقابل سوالات زیر به خود پاسخگو باشید:

1- یک کلاس پنجمی ‌آن را می‌فهمد؟

2- بزرگ و برانگیزاننده است؟

3-خودش پا دارد؟ و نیازی به حضور سوپر استارها ندارد؟

4-تازه و اوریجینال است و بازار را قبضه می‌کند؟

آزمون 2: حالا ایده خود را به دو تا از آشنایان صمیمی ‌خود نشان دهید. نگویید ایده خودتان است. بگویید ایده یک فیلم است که در دست ساخت می‌باشد و شما می‌خواهید بدانید چقدر جذاب است تا بر مبنای آن ایده جدیدی تهیه کنید. آیا آنها برای دیدن آن فیلم ابراز تمایل می‌کنند؟ کاملا در پاسخ و حالات چهره آنها دقیق شوید. آیا هیجان زده شده اند؟ آیا تحت تاثیر قرار گرفته اند؟ اگر چنین است  به مرحله بعد بروید.

نشانه‌های خوب:

 • به وضوح هیجانزده می‌شوند
 • ایده‌های بیشتری ارائه می‌دهند و می‌خواهند ایده را قوی تر کنند
 • با خود تصور می‌کنند که چه سوپر استارهایی در این فیلم ایفای نقش خواهند کرد
 • می‌خواهند از روند پیشرفت فیلمنامه با خبر شوند ( در صورت اینکه بدانند ایده از شماست)
 • پیشنهاد کمک در نوشتن فیلمنامه می‌دهند. مالی و یا فکری( در صورت اینکه بدانند ایده از شماست)

نشانه‌های بد:

 • ایده را نمی‌گیرند و چند بار باید به آنها توضیح دهید
 • با منطق ایده مشکل دارند.
 • به فیلم و یا داستانی دیگر اشاره می‌کنند که دقیقا مانند ایده شماست.

 

آزمون 3: حال ایده خود را ما بین ایده مثالهای بالا در یک صفحه پرینت بگیرید. و بعد آن را به کسانی نشان دهید که می‌دانید علاقه زیادی به فیلم دارند. چه آشنا و چه نا آشنا و از آنها بخواهید ایده‌ها را بخوانند و آنها را امتیاز بندی کنند. از بهترین تا بدترین. سپس دلیل این امتیاز دهی را جویا شوید. آنگاه میانگین امتیازات را بدست آورید.

اگر ایده شما امتیاز خوبی نگرفت به این معناست که هنوز خوب قوام نیافته است. هنوز نمی‌دانید چگونه آن را به گونه ای مسحورکننده بنویسید. البته توجه کنید که هر کس سلیقه ای مخصوص به خود را دارد. قرار نیست همه با هم از ایده شما استقبال کنند. اما خیلی مهم است که نظر اکثریت را داشته باشید. در غیر اینصورت باید باز هم روی ایده خود کار کنید تا جایی که امتیاز مناسب بگیرد

حال شاید شما تصمیم بگیرید به نظرات دیگران توجه نکنید. شخصا می‌دانید که ایده تان بزرگ است و اگر فیلمنامه ساخته شود، مورد توجه مخاطب قرار می‌گیرد. به هر روی شما خود را یک هنرمند می‌دانید. اما این طرز فکر مشکلاتی دارد:

 • یک فیلمنامه در روند تبدیل به فیلم با آدمهای زیادی سر و کار دارد. آدمهایی از همان جنس که قبلا نظرسنجی شده اند. اگر ایده نتواند گروه فیلمسازی و بازیگران را صید کند، امکان کمی ‌وجود دارد که اصلا تبدیل به فیلم شود.
 • حتی اگر خودتان تهیه کننده یا کارگردان فیلم باشید، به خوبی می‌دانید که چه هزینه گزافی برای ساخت یک فیلم پرداخت می‌شود. بنابراین هیچگاه با ایده ای اینچنین ریسک نمی‌کنید.
 • اگر نتوانید دو جمله هیجان انگیز بنویسید، آیا می‌توانید 2 ساعت هیجان در مخاطب ایجاد کنید؟
 • حتی اگر سینه چاک هنر و سینمای خاص هستید… این سینما نیز نیاز به مخاطب خاص دارد.

 ادامه مطلب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

Next

مقالات مرتبط