توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

آزمون کیفیت ایده، ایده سنج

  • ایده هر چه ساده تر و سر راست تر، مقبول تر
  • نظرات

آزمون کیفیت ایده، ایده سنج

آیا فکر می‌کنید ایده فیلمنامه شما بینظیر است… متاسفم!… ممکنه اینطور نباشه!

وقتی جرقه ذهنی را به یک ایده تبدیل کردید، با خود اینگونه می‌اندیشید که ” آخ جون چه ایده بزرگی پیدا کردم! حالا وقت نوشتن یه فیلمنامه س “

بسیاری از فیلمنامه نویسان در این مرحله جو زده می‌شوند. آنها ایده را به وضوح در ذهنشان تصویر سازی هم کرده اند. و معمولا از آن با هیچکس حرف نمی‌زنند زیرا اعتقاد دارند ایده بزرگیست و ممکن است کسی به ناحق ایده را از آن خود کند.

اما 90 درصد موارد در همین ایده‌های عظیم اشکالات اساسی وجود دارد. و در بهترین حالت ایده آنها کاملا قوام نیافته و اصلا آماده برای تبدیل شدن به یک فیلم نیست.

در این قسمت می‌خواهیم بیابیم چگونه می‌توان ارزش و بزرگی یک ایده را آزمود.

ایده هر چه ساده تر و سر راست تر، مقبول تر

قبلا با فرمول ایده آشنا شده اید. حال می‌خواهیم این دو ایده را با هم مقایسه کنیم:

(دکتری بیگناه) بعد از اینکه (به اشتباه در دادگاه قتل همسرش به اعدام محکوم شد) مجبور می‌شود(برای تبرئه کردن خویش فرار کند) و با(پیدا کردن قاتل واقعی) مشکل را حل کند. اما اینکار به دلیل(پیگیری یک پلیس متعصب غیر منعطف و مصمم که به دنبال دستگیری اوست) به راحتی امکان پذیر نیست.

یک دختر مدل به نام “بی جی اسمیت” که مشتاق ورود به ‌هالیوود و دنیای هنرپیشگی است وارد لس آنجلس می‌شود. به صورت نیمه وقت در یک سالن زیبایی کار می‌کند تا بتواند از عهده مخارج زندگی اش برآید زیرا هنوز به عنوان یک مدل و بازیگر به جایی نرسیده که کار تمام وقت داشته باشد. او می‌خواهد وارد یکی از موسسات مد به نام “اِن پی” شود و به همین دلیل فردی به نام “جویی ” را ملاقات می‌کند که مدعی است اِن پی را می‌شناسد و می‌تواند به او در این راه کمک کند. شرکت اِن پی البته با فردی به نام آقای اینترتینمت شراکت دارد که برای پیشبرد مقاصدش از روش‌های وحشیانه و گانگستری سود می‌جوید. او با زنش لیسا به دلیل سبک خشن زندگی و از طرفی وجود دخترهای مدل زیبا در کنارش مشکلات زیادی دارد. ان پی مسائل شخصی زیادی با او دارد و او نیز باید به دوستانش بروس و بیلی برای درخواست کمک زنگ بزند.

ایده اول قابل فهم است . فیلم فراری یک اثر هیجان انگیز موفق از کار درآمد. ایده بعدی از یک کمدی در فستیول فیلم بود که به تازگی دیده ام. اسمها را عوض کردم تا در حق اثر اجحاف نشود. حال شما کدام را می‌پسندید؟ ایده اول کاملا مفهوم، گویا و نسبت به زمان خودش جدید و محرک بود اما ایده دوم… یک کلاف در هم پیچیده نه چندان جذاب.

ایده داستانهای بزرگ تقریبا همیشه ساده و بسیار سرراست و مستقیم هستند.

ادامه مطلب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 6 =

Next
ارتباط مستقیم با واتس اپ