توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

انواع پلات داستانی – قسمت سوم

  • انواع پلات داستانی - قسمت سوم
  • نظرات

انواع پلات داستانی – قسمت سوم

پلات تکرار یک حادثه

در یک روایت کلاسیک، هیچگاه یک حادثه دوبار تکرار نمی‌شود. اما در این پلات بخصوص، اگر چه یک حادثه در طول داستان بارها تکرار می‌شود، اما هر روایت از آن حادثه، زاویه دید مخصوص به خودش را دارد. کاراکترهای زیادی در این پلاتها نقش خواهند داشت تا حقیقت را از زوایای مختلف به مخاطب نشان دهند.

نمونه آثار سینمایی: موقعیت برتر 2008، فیلم 11:14 2003، منو دوست داره… منو دوست نداره

موقعیت برتر

  • کارگردان پیت تراویس
  • نویسنده بری لوی
  • مدت فیلم 90 دقیقه

داستان «موقعیت برتر» از 8 زاویه روایت می‌شود. داستان فیلم درباره رئیس جمهور فرضی آمریکا به نام «اشتون» است که برای سخنرانی علیه تروریسم به اسپانیا رفته است. همه چیز برای این سخنرانی مهیاست و تمام ماموران جوانب را کنترل کرده اند و هیچ خطری رئیس جمهور را تهدید نمی‌کند.

همه چیز به خوبی به پایان می‌رسد اما رئیس جمهور در یک لحظه مورد اصابت دو گلوله قرار می‌گیرد و ترور می‌شود. شهر به هم می‌ریزد و همه مردم از هر طرف در حال فرار کردن هستند اما دو مامور امنیتی ویژه رئیس جمهور باید از بین مردم و افرادی که در حال فرار کردن هستند قاتل را شناسایی کنند.

در بین تمام افرادی که در محل سخنرانی حضور داشتند، تنها دو دوربین وجود دارد. یک دوربین که متعلق به یک توریست آمریکایی ست که برای خاطره سازی و تصویربرداری از سفر رئیس جمهور فیلم برداری می‌کند و دوربین دوم هم متعلق به شبکه تلویزیونی می‌باشد که مراسم را به طور مستقیم پخش می‌کند. تصاویر این دوربین ها پنج شاهد را نشان می‌دهند که یا قاتل را دیده اند و یا با اون همدست هستند.

پلات تکرار یک حرکت

در این پلات، یک کاراکتر به تنهایی باید آنقدر عملی را به دفعات تکرار کند تا داستان به نتیجه برسد. این نوع پلات ها طبیعتا هدف محور هستند و پروتاگونیست هدفی معین دارد و موانع روبروی او در واقع تکرار یک عمل با نتایج متفاوت می‌باشد.

نمونه آثار سینمایی: بدو لولا بدو 1998، اثر پروانه ای 2004، پنجاه قرار اول 2004

ادامه مطلب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 11 =

Next

مقالات مرتبط

ارتباط مستقیم با واتس اپ