توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

آموزش کاربردی زبان انگلیسی – کالوکیشن ها (collocations ) – قسمت چهارم

  • آموزش کاربردی زبان انگلیسی - کالوکیشن ها (collocations) - قسمت چهارم
  • نظرات

آموزش کالوکیشن ها Collocations – قسمت چهارم

در جلسه سوم آموزش با یکی از روش های موثر یادگیری کالوکیشن ها “collocations” یعنی خواندن و شنیدن متن های انگلیسی، یافتن و یادداشت برداری این ساختارها آشنا شدیم. قبل از شروع این جلسه و برای تمرین بیشتر کالوکیشن های متن زیر را پیدا کرده و آن ها را یادداشت برداری می کنیم.

When I left university I made a decision to take up a profession in which I could be creative. I could play the guitar, but I would never written any songs. Nonetheless I decided to become a singer-songwriter. I made some recordings but I had a rather heavy cold so they did not sound good. I made some more, and sent them to a record company and waited for them to replay. So, while I was waiting to become famous, I got a job in a fast-food restaurant. That was five years ago. I am still doing the same job

زمانی که درسم در دانشگاه تمام شد و آنجا را ترک کردم، تصمیم گرفتم که به حرفه ای مشغول بشوم که بتوانم در آن خلاق باشم. من می توانستم گیتار بنوازم اما هیچگاه خودم آهنگی ننوشته بودم. علیرغم این تصمیم گرفتم که به یک خواننده و ترانه سرا تبدیل بشوم. یکسری آهنگ ضبط کردم اما سرمای نسبتا سختی خوردم، بنابراین آهنگ های ضبط شده خوب از آب در نیامدند. بیشتر ضبط کردم و به یک شرکت ضبط فرستادم و منتظر پاسخ آن ها ماندم. بنابراین، در حالی که منتظر مشهور شدن بودم، در یک رستوران فست فود مشغول به کار شدم. آن اتفاق پنج سال پیش بود و من هنوز در آن رستوران مشغول کار هستم!

نکته: به کالوکیشن “play the guitar” دقت کنید. فراموش نکنیم که قبل از اسامی وسایل موسیقی از حرف تعریف “the” استفاده می کنیم برای مثال:

He plays the piano well = او خیلی خوب پیانو می نوازد.

شاید بیان این نکته خالی از لطف نباشد که یادداشت برداری کاکوکیشن های مفید در هنگام خواندن متن های انگلیسی باید تبدیل به یک عادت شود.

یکی از بهترین راه های به خاطر سپردن کالوکیشن ها، یادداشت برداری آن ها در قالب جمله می باشد. برای مثال جملات زیر را در نظر بگیرید:

A billion people in the world will not have access to clean drinking water | یک میلیارد انسان در جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

Jim gave me a very useful piece of advice | جیم به من یکسری توصیه بسیار مفید کرد.

در این مثال ها دو کالوکشین زیر را مشاهده می کنیم:

have access = دسترسی داشتن

give somebody a piece of advice/ give somebody some advice = به کسی یکسری توصیه کردن

پس شاید بهتر باشد که به جای آن که کالوکیشن ها را به تنهایی یادداشت کنیم آنها را در قالب جمله به صورت زیر در دفترچه تمرین خود نوشته و زیرکالوکیشن آن را خط بکشیم یا آن را های لایت کنیم:

A billion people in the world will not have access to clean drinking water

Jim gave me a very useful piece of advice

یک روش دیگر برای یادگیری کالوکیشن ها، گروه بندی این ساختارها بر اساس یک لغت مشابه است. یادگیری کالوکیشن ها بصورت گروهی به شما در به خاطر سپردن آنها کمک شایانی می کند. برای مثال می توان گروهی از کالوکیشن ها برای لغت way را در دفترچه تمرین خود یادداشت کرده و به مرور این گروه را کاملتر کنید. داریم:

I must find a way to help him | باید برای کمک به او راهی پیدا کنم.

Can you find your way back to my house | می تونی راه برگشت به خونه من را پیدا کنی؟

learnt the hard way that Jack can not be trusted | به سختی فهمیدم که جک قابل اعتماد نیست.

Please tell me if I am getting in your way | لطفا اگه مزاحمت هستم به من بگو

I have tried every possible way to get him to change his mind | من تمام راه های ممکن را برای عوض کردن نظر او امتحان کرده ام.

یا برای مثال گروهی برای واژه “sharp” تشکیل داده و کالوکیشن های مرتبط با آن را به صورت زیر یادداشت می کنیم.

I felt a sharp pain in my back | درد بسیار شدیدی در کمرم احساس کردم.

After a sharp turn/bend in the path, they are suddenly approaching a faint light | بعد از یک پیچ تند در مسیر، اون ها ناگهان به یک نور ضعیف نزدیک می شوند.

sharp increase in prices | افزایش سرسام آور قیمت ها

There is a sharp distinction between domestic and international politics | تفاوت بسیار زیادی بین سیاست داخلی و خارجی وجود دارد.

در جلسه بعد با تشریح نکات بیشتر و معرفی کالوکیشن های کاربردی در خدمت شما علاقمندان یادگیری زبان انگلیسی خواهیم بود. لطفا برای پیگیری فصل های بعدی آموزش و تقویت بیشتر دایره واژگان خود، هر روز این ساختارها را تمرین کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

Next
ارتباط مستقیم با واتس اپ