توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

آموزش شبیه سازی در محیط شبیه سازی سیمولینک – قسمت هشتم – شبیه سازی حرکت یک پرتابه (Projectile) با سیمولینک متلب (2)

  • آموزش شبیه سازی در محیط شبیه سازی سیمولینک- قسمت هشتم
  • نظرات

آموزش محیط شبیه سازی سیمولینک متلب (Simulink) – قسمت هشتم – شبیه سازی حرکت یک پرتابه (Projectile) با سیمولینک متلب

در قسمت هفتم آموزش سیمولینک حرکت یک پرتابه را شبیه سازی کردیم اما هنوز شبیه سازی به علت اینکه y<0 بی معنیست؛ کامل نشده بود. باید شرایط محدود کننده ای اعمال کنیم تا برای حالتی که t>0 و y<0 پیش می آید، شبیه سازی متوقف گردد. یعنی زمانی که هر دو شرط t>0 و y<0 بزقرار شد بلافاصله شبیه سازی متوقف شود. چون هر دو شرط با صفر مقایسه می شوند یکی از بلوک های مفید برای این کار، بلوک Compare To Zero می باشد که می توان هر مقایسه منطقی را با صفر انجام داد. این بلوک از مسیر زیر قابل فراخوانی می باشد:

Simulink Library Browser> simulink> Logic and Bit Operations > Compare to Zero

ابتدا می خواهیم شرط t>0 را ایجاد کنیم. برای این کار به ورودی بلوک Compare to Zero، سیگنال زمان که از بلوک clock ایجاد می شود داده می شود. با دو بار کلیک بر روی بلوک Compare to Zero، در قسمت operator گزینه “بزرگتر” یا “<” را انتخاب می کنیم تا در خروجی بلوک شرط t>0 محقق گردد. داریم:

برای ایجاد شرط y<0 نیز مجددا یک بلوک Compare to Zero فراخوانی کرده و سیگنال y را به عنوان ورودی بلوک و با دو بار کلیک بر روی بلوک در قسمت Operator گزینه “کوچکتر” یا “>” را انتخاب می کنیم. داریم:

توجه داشته باشید که این دو شرط t>0 و y<0 باید همزمان برقرار باشند که دستور توقف شبیه سازی را بدهیم. برای این کار باید از اوپراتور منطقی AND استفاده کنیم که با استفاده از بلوک Logical Operator و دو بار کلیک بر روی آن و انتخاب عملگر AND می توان به این مهم دست یافت. بلوک Logical Operator از مسیر زیر قابل دسترس می باشد:

Simulink Library Browser> simulink> Logic and Bit Operations > Logical Operator

در نهایت هدف ما این است که اگر این دو شرط برقرار شد شبیه سازی متوقف گردد. برای این کار کافیست حروجی بلوک Logical Operator به بلوک STOP Simulation داده شود که این بلوک از مسیر زیر قابل دسترس می باشد.

Simulink Library Browser> simulink> Sinks > STOP Simulation

سیستم نهایی شبیه سازی به صورت زیر بدست می آید:

در نهایت مسیر حرکت پرتابه به صورت زیر ترسیم می شود:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + نه =

Next

مقالات مرتبط

ارتباط مستقیم با واتس اپ