توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

نمونه فیلمهای دارای تم

  • نمونه فیلمهای دارای تم
  • نظرات

نمونه فیلمهای دارای تم

آیا سناریو تو می‌خواهد تفاوت میان عشق و دوستی را نشان دهد؟ آیا عطش انتقام هم گریبانگیر قربانی و هم نابودگر منتقم است؟ اگر هنوز هم به تمی‌ معین برای سناریو خود دست پیدا نکرده ای و بی مهابا می‌نویسی، بدان که کورکورانه دست بر قلم برده ای. تم آن چیزی است که باید با مخاطبت در میان بگذاری. تنها چیزی که باعث می‌شود مخاطبانت تا مدت‌ها بعد از دیدن فیلم آن را به خاطر بسپارند. چون تمام آن صحنه‌های پر زرق و برق، دیالوگهای استثنایی و پیچش‌های دراماتیک به زودی از خاطر آنها خواهند رفت. شک نکن.

تم فیلم ” جادوگر شهر اوز “: هیچ جا مثه خونه نمیشه!

تم فیلم ” ماتریکس “: باید به خودت ایمان داشته باشی اگر طالب تغییر هستی

تم فیلم ” همشهری کین“: اهمیت بیش از حد دادن به مادیات سرانجام آرامش و خوشبختی در زندگی را سلب و زندگی بشر را بی معنی خواهد ساخت.

تم فیلم “عروسی بهترین دوست من“: راه خوشبختی در زندگی، پذیرش ریسک تعهد به معشوق می‌باشد صرفنظر از تمام معایب و کاستی‌های او

تم فیلم ” شاهد“: بهترین راه برای زندگی اینست که احساس تعلق و وابستگی نسبت به خانواده و جامعه ات داشته باشی و به آنها اهمیت دهی، و بگذاری آنها هم به تو اهمیت دهند.

همه ما می‌دانیم که دوروتی در فیلم “جادوگر شهر اوز” چه عبرتی از سرگذشتش می‌گیرد. اما نگاهی به داستان فیلم بیاندازیم. دوروتی در به در دنبال این است که چگونه از کانزاس و خانه اش خارج شود و به سرزمینی پشت رنگین کمان بگریزد. گردباد، آرزوی او را به بهترین شکل بر آورده می‌سازد. حال دوروتی در دنیایی عجیب و غریب قدم می‌نهد. جایی که در آنجا قامت یک قهرمان را دارد. با اینحال او دوست دارد به خانه باز گردد اما جاده زردی پر از کشش‌های ماجراجویانه روبروی او باز می‌شود. پس هنوز عجله و میل زیادی برای بازگشت به خانه ندارد.  اما کشمکش بعد از کشمکش در این راه پر ماجرا، او را به این نتیجه می‌رساند که خانه چه خوبست! و همه عناصر صحنه، همه کاراکترها، به همین موضوع اصلی اشاره می‌کنند.

“ماموریت غیر ممکن 2” تشکیل شده از یک مشت صحنه‌های مهیج اکشن است اما “ماتریکس” با وجود صحنه‌های باشکوهش، با داشتن تم، فوق العاده تر است. و فرق این دو فیلم نیز در همینجاست. یکی دنباله رو تم خاص خودش هست و دیگری کاملاً تم را فراموش کرده است.

چرا ” نئو ” خود را باور ندارد؟  چرا وقتی نئو و مورفوس در برنامه مجازی VR  با هم می‌جنگند، نئو ضعیف تر است؟ چون به خودباوری نرسیده است. چرا در آن صحنه که نئو وارد خانه اوراکل می‌شود، ما بچه‌هایی را می‌بینیم که کارهای محیرالعقولی از دید نئو انجام می‌دهند؟ در صورتیکه اگر خود را باور داشت، آن کارها بسیار بچه گانه و طبیعی به نظر می‌رسید. و در نهایت این نئو ست که می‌فهمد برای نجات جان مورفوس باید به خودباوری برسد. و در اینجا تم مورد نظر فیلمنامه‌نویس جز این نیست: اگر به خودت ایمان داشته باشی، قادر به انجام هر کاری هستی. و این همان تم است که تمام آن صحنه‌ها را به هم پیوند داده و داستان را می‌سازد. تم دقیقا  خاصیت یک چسب را دارد.

حال بیایید در مورد تم فیلمنامه “همشهری کین” که یکی از شاهکارهای تحسین شده ” اورسن ولز ” به شمار می‌آید صحبت کنیم. بحث در مورد تم اصلی داستان فیلم:

تم: اهمیت بیش از حد دادن به مادیات سرانجام آرامش و خوشبختی در زندگی را سلب و زندگی بشر را بی معنی خواهد ساخت.

“اورسن ولز” چنان با فصاحت این تم را در فیلمنامه خود گنجانده است که هنوز هم این فیلم بعد از گذشت سالیان، در بالای لیست پر مخاطب ترین‌ها قرار دارد.

در انتهای فیلم، ” کین” را میبینیم که در قصر بزرگ خود، بدون هیچ دوستی، تنها و بی کس، در حال مردن است و نام ” رزباد” را زمزمه می‌کند. رزباد نام اسباب بازی دوران کودکی اوست.

گویی با وجود آن همه املاک و دارایی، خوشبختی واقعی، و یا یاری همراه و صد البته عشق، همه او را در تمام این مدت فراموش کرده بودند. و حال تنها چیزی که قبل از مرگ در خاطر او شفاف است همان دارایی کوچک دوران بچگی اوست. رزباد

ادامه مطلب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 2 =

Next
ارتباط مستقیم با واتس اپ