توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

ترکیب ژانرها

  • ترکیب ژانرها
  • نظرات

ترکیب ژانرها

حال می‌توانید قدرت داستان پردازی و محدوده آن را با تلفیق ژانرها بیافزایید و مخاطب را غافلگیر و هیجان زده کنید. می‌توانید از ژانرهای وحشت، رمانس، کمدی و تریلر به مثابه رنگ های روی پالت نقاشی استفاده کرده و تابلوی نقاشی یکتا خلق کنید. با اینکار مخاطب را به چالش خواهید کشید. بعضی از این ترکیب ها شاید فقط تجربه هایی رضایت بخش باشند اما بعضی از این ترکیب ها می‌تواند تبدیل به ژانری جدید شود.

در صنعت سرگرمی‌ که این روزها متمرکز بر ژانر است، مهمترین استراتژی مخلوط کردن ژانرها با هم می‌باشد. 99 درصد فیلمها، نه تنها در هالیوود که در تمامی ‌دنیا، از ترکیب همان 14 ژانر اصلی بوجود می‌آیند. اما چرا؟ تمام آن بر می‌گردد به همان سیاست قدیمی‌ فروش: به مشتری 2 قلم جنس بفروش با قیمت 1 قلم جنس. این خلاصه رمز موفقیت هالیوود در این سالهاست.

سری فیلم های بورن: اکشن – تریلر

باردار: کمدی – رمانس

خورشید خانم کوچولو: کمدی – درام

تایتانیک: رمانس – درام

شوالیه تاریکی: جنایی – فانتزی – درام

هری پاتر: فانتزی – درام – وحشت

دزدان دریایی کارائیب: فانتزی – اکشن – وحشت – درام

به عنوان مثال یکی از این ژانرهای ترکیبی که اهمیت فراوانی یافته است ژانر ماجراجویی عاشقانه می‌باشد. همانطور که از اسم آن پیداست ترکیبی از ژانر ماجراجویی و ژانر رمانس می‌باشد. امروزه این ژانر تبدیل به یکی از پر فروش ترین ژانرهای جهان شده است. (قبلا ژانر عاشقانه و ژانر ماجراجویی را جداگانه شرح دادیم .)

  • ژانر عاشقانه ماجراجویانه

با بافتن این دو ژانر به هم، یعنی ژانر رمانس و ژانر ماجراجویانه، به این ژانر ترکیبی می‌رسیم. و مثال خوب آن فیلم ملکه آفریقایی می‌باشد.

عشاق در مکانی عجیب و بیگانه و معمولا در بحبوحه یک فاجعه جهانی با هم آشنا می‌شوند.

رز و چارلی در مواجهه با جنگلهای آفریقا و رودهای خروشان و سربازان آلمانی که می‌خواهند این قسمت از کره زمین را به عنوان یکی از مقرهای نظامی ‌خود در آستانه جنگ جهانی اول حفظ کنند، با هم داستانی عاشقانه را نیز رقم می‌زنند.

عشاق دو هدف دارند : ماجراجویی ( مصلحت و انگیزه بالاتر) و عشق و در نهایت آنها باید به هر دو برسند. در رویارویی با این مصائب، آن دو عشق را نیز با هم تجربه می‌کنند. و رسیدن به این عشق جایزه آنهاست. حال باید برای رسیدن به انتهای ماجرا در کنار هم بجنگند.

رز و چارلی مصمم می‌شوند تا کشتی لوئیزا را غرق کنند. بعد از رهایی از زنجیره موانع قبلی، آن دو لوئیزا را غرق می‌کنند و آنقدر زنده می‌مانند تا برای نوه های خود ماجرای خود را نقل کنند.

در این ژانر ترکیبی، عشاق باید با هم به هدف برسند. عشق آنها در حین ماجراجویی آزموده می‌شود. و همینطور ایفای جداگانه نقش زن و مرد در یک ماجراجویی قهرمانانه. مرد سعی می‌کند زن را از خطر دور کند و زن قدرت خود را نشان می‌دهد و به مرد می‌فهماند که در مواجهه با مصائب، صبر و بصیرت لازم را داراست. و در پایانِ ماجرا، مرد و زن مکمل هم می‌شوند و باید با هم از پس موانع بر بیایند.

روابط بین رز و چارلی در طول داستان آزموده می‌شود. و در انتها رز و چارلی تصمیم می‌گیرند لوئیزا را غرق کنند.

مصلحت بالاتر و عشق در انتها فتح خواهند شد . در نهایت این نیروی عشق است که سبب پیروزی نهایی آنها بر شر خواهد شد. بدون عشق آنها شکست خواهند خورد.

شکست ابتدایی رز و چارلی در نابودی لوئیزا به فتح بدل می‌شود، زیرا چارلی ابراز عشق می‌کند.

شهرت یک ژانر به ذائقه مخاطبین و تاثیرات اجتماعی آن بر اجتماع بستگی دارد. ژانر عاشقانه ماجرایی خالص، معمولا امروزه کمتر دیده می‌شود. فیلم طلای بدل یک نمونه جدید از این ژانر ترکیبی است که به تازگی دوباره این سبک را آزموده است. هر چند که معمولا این سبک امروزه بر مبنای سلیقه مخاطبین به کمدی عاشقانه تبدیل شده است. با اینحال نشانه هایی از این ژانر در فیلم های چهار وجهی دیده می‌شود.

ادامه مطلب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

Next

مقالات مرتبط

ارتباط مستقیم با واتس اپ