توسعه دهنده نرم افزار اوران ، ورود

آموزش کاربردی زبان انگلیسی – کالوکیشن ها (Collocations) – قسمت سوم

  • آموزش زبان انگلیسی - کالوکیشن ها (collocations) - قسمت سوم
  • نظرات

آموزش کاربردی زبان انگلیسی – کالوکیشن ها – Collocations –  قسمت سوم

در این جلسه آموزش این ساختار مهم را با بررسی تکنیک های یادگیری پی می گیریم. اولین روش و البته موثرترین آن ها در یادگیری کالوکیشن ها –  collocations –  خواندن و شنیدن متن های انگلیسی، یافتن و یادداشت برداری این ساختارها می باشد. برای مثال متن زیر را در نظر می گیریم و کالوکیشن ها را در آن مشخص می کنیم:

My friend Beth is desperately worried about her son at the moment. He wants to enroll on a course of some sort but just can not make a decision about what to study. I gave Beth a ring and we had a long chat about it last night. She said he would like to study for a degree but is afraid he will not meet the requirements for university entry. Beth thinks he should do a course in Management because he would like to set up his own business in the future. I agreed that that would be a wise choice

در حال حاضر دوستم بث خیلی نگران پسرش هست. او (پسر بث) می خواهد برای دوره ای ثبت نام کند اما نمی تواند درمورد اینکه چه بخواند؛ تصمیم گیری کند. من به بث تماس گرفتم و دیشب گفتگویی طولانی دراین مورد داشتیم. (بث) گفت که او (پسرش) علاقمندست که در مقطع تحصیلی درسش را شروع کند ولی از آن واهمه دارد که برای ورود به دانشگاه نتواند نیازهای لازم را برآورده کند. بث عقیده دارد که او (پسرش) می بایستی دوره مدیریت را بگذراند زیرا دوست دارد در آینده کسب و کار خودش را شروع کند. من هم موافقم که این می تواند تصمیمی عاقلانه باشد.

Desperately worried = کاملا نگران

enroll on a course = برای دوره ای ثبت نام کردن

make a decision = تصمیمی گرفتن

give somebody a ring = به کسی تماس (تلفنی) گرفتن

have a long chat = گفتگویی طولانی داشتن

study for a degree = در مقطع تحصیلی درس خواندن

meet the requirements = نیازهای لازم را برآورده کردن

university entry = ورود به دانشگاه

do/take a course = دوره ای را گذراندن

set up your own business =  کسب و کار (تجارت) خود را آغاز کردن

a wise choice = یک تصمیم عاقلانه

همانطور که مشاهده می کنیم بخش عمده ای از بدنه پاراگراف بالا را کالوکیشن ها تشکیل داده است که دانستن آن ها کمک زیادی در فهم بهتر متن خواهد کرد. قبلا هم اشاره شد که تمرین این ساختار مهم در تمامی مهارت های زبان انگلیسی راه گشاست. برای مثال، مجددا یک نگاه اجمالی به متن بالا بیاندازید و فرض کنید که می خواهید مشابه متن بالا را بنویسید، کاملا واضح است که چقدر بهره گیری از کالوکیشن ها – collocations – می تواند در زیبا و روان نوشتن متن کمک کند و زبان آموزانی که آشنایی کمی با این ساختارها دارند حتی با دارا بودن دایره لغات بالا در گرفتن نمره بالا در مهارت های مختلف زبان انگلیسی ناتوان هستند.

برای تمرین بیشتر، در متن زیر 9 کالوکیشن وجود دارد که اشتباه آن ها اصلاح شده است. متن را با دقت بخوانید و کالوکیشن ها را تمرین کنید.

In the morning I made did some work in the garden, then I spent had / took a rest for about an hour before going out to have do some shopping in town. It was my sister\\\\\\\\\\\\\\\’s birthday and I wanted to do made a special effort to cook big substantial meal for her. I gave had / took a look at a new Thai cookery book in the bookshop and decided to buy it. It has some totally quite / extremely / very easy recipes and I managed to do made a good impression with my first Thai meal. I think my sister utterly really / thoroughly enjoyed her birthday

صبح مقداری کار در باغچه انجام دادم، سپس قبل از اینکه برای کمی خرید کردن در شهر بیرون برم؛ به مدت یک ساعت استراحت کردم. تولد خواهرم بود و می خواستم تمام تلاش خودم را به کار بگیرم تا برای او غذای کافی و قابل توجه ای درست کنم. به کتاب جدید آشپزی تایلندی در کتابفروشی نگاهی کردم و تصمیم گرفتم که آن را خریداری کنم. این کتاب چند دستور آشپزی بسیار آسان دارد و من توانستم در اولین غذای تایلندی تاثیر خوبی بگذارم. فکر کنم خواهرم از تولدش کاملا لذت برد.

do (some) work= (مقداری) کار انجام دادن

have / take a rest = استراحت کردن

do (some) shopping = (مقداری) خرید انجام دادن

make a (special) effort =  خیلی تلاش کردن

a substantial meal = غذای کافی و قابل توجه

have / take a look = نگاه کردن، نگریستن

quite / extremely / very easy recipe = دستورآشپزی بسیارآسان

make a/an (good) impression = تاثیر (خوبی) گذاشتن

really / thoroughly enjoy = کاملا لذت بردن

در جلسه چهارم آموزش کالوکیشن  با تشریح نکات بیشتر و معرفی کالوکیشن های کاربردی در خدمت شما علاقمندان یادگیری زبان انگلیسی خواهیم بود. لطفا برای پیگیری فصل های بعدی آموزش و تقویت بیشتر دایره واژگان خود، هر روز این ساختارها را تمرین کنید.

0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + سیزده =

Next
ارتباط مستقیم با واتس اپ